Kayıp mürettebatı aramada 8. gün! Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor
  • kamusondakika.com
  • Gündem
  • Kayıp mürettebatı aramada 8. gün! Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor

Kayıp mürettebatı aramada 8. gün! Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor

Marmara Denizi'nde seyir halindeyken Bursa'nın Karacabey ilçesinin 4 mil açığında, İmralı Adası'nın güneybatısında batan 'BATUHAN A' adlı geminin kayıp 4...

ABONE OL
22 Şubat 2024 13:05
Kayıp mürettebatı aramada 8. gün! Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devam eden habere göre 15 Şubat günü saat 06.32’de, Marmara Adası’nın Badalan limanından Gemlik limanına doğru yola çıkan 1250 ton mermer tozu yüklü BATUHAN gemisinden imdat sinyali alındı.

14 Şubat 20:30. saat 07.12’de Karacabey bölgesinin kuzeyinde denizden 4 mil açıkta batan gemi için arama kurtarma çalışmalarını koordine etmek amacıyla Bursa Valisi Mahmut Demirtaş öncülüğünde Mudanya ve Karacabey bölgelerinde acil durum merkezi kuruldu.

AFAD, Sahil Güvenlik Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik, Deniz Polisi, Jandarma, UMKE, ANDA, AKUT ve NAK ekipleri tarafından 6 kurtarma botu, 28 araç ve 1 Sahil Güvenlik korveti olmak üzere toplam 275 personelle kurtarma çalışmaları başlatıldı.

1 Sahil Güvenlik Korveti, 3 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Deniz Komutanlığı Keşif Uçağı, 2 Sahil Güvenlik Botu, Deniz Karargâh Arama Kurtarma Gemisi, Deniz Komutanlığı arama, ROV ve kurtarma operasyonlarını kapsamaktadır.

Deniz polisi teçhizatıyla donatılmış bir ekip, sahil polisine bağlı römorkör Nene Hatu ve RHIB botu da beraberinde getirildi. 51 METRE DERİNLİKTE BULUNDU Arama kurtarma gemisi TCG AKIN da geldi. bölgede destek sunuyoruz. Bakanlık, Deniz Komutanlığına ait 1 adet Seahawk helikopterinin Çanakkale Deniz Hava Üssü’nde muhafaza edildiğini, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 1 adet AS532 tipi helikopterin ise bölgeye hareket hazırlığı amacıyla Eskişehir’deki ilk Jet Uçak Üssü işletmeciliğinde muhafaza edildiğini bildirdi.  Milli Savunma açıklamasına göre sosyal medya hesabından yapılan açıklamada;

BATUHAN A isimli kargo gemisinin 6 mürettebatının arama kurtarma çalışmalarına destek veren donanmanın, gemiyi 51 derece derinlikte tespit ettiği belirtildi. 2 MÜRETTEBATIN CESEDİ GEMİDE BULUNDU Geminin altında kaydedilen görüntülerden, geminin yan yattığı değil, yol aldığı anlaşıldı. battı ve denizin dibine yerleşti. Geminin batma konumu arama kurtarma operasyonlarını kolaylaştıracağından dolayı da 3 boyutlu modellendi. Öte yandan sonar incelemesinde kayıp 2 mürettebatın enkaz halinde olduğu belirlendi. Arama çalışmalarının 3. gününde kayıp gemi TCG AKIN’e ulaşmak için ilk dalış yapıldı.

Kayıp 6 mürettebattan biri olan şef Zeynep Kılınç’ın (33) cesedi, olaydan 56 saat sonra Karacabey Bölgesi Kurşunlu İlçesi sahilinin 7 kilometre açıklarında yapılan dalışta bulundu. Cenazesi kılavuz köşkünde bulunan ve geminin dümeninde olduğu sanılan Kılınç, Adana’da toprağa verildi. TCG AKIN’ın özel eğitimli dalgıçları ve SAS komandoları tarafından yapılan dalışlarda batık geminin 6 numaralı makine dairesine ulaşıldı.Gemide petrolcü olarak çalışan Hüseyin Tutuk’un (40) cansız bedeni, geminin girişinde bulundu. Kapısını açmak zor olan makine dairesi. Olaydan 128 saat sonra bulunup Manisa’nın Turgutlu ilçesinde defnedilen Tutuk, ailesine gönderdiği son fotoğraflarında geminin havalandığını söyleyerek o anları kaydetti.

6 saattir aynı yerde bekleyen Tutuk’un, sabah 06.09’da internetten eşine durumuyla ilgili mesaj yazdığı öğrenildi. ve videoyu sabah 6:19’da paylaştı.

Deniz Komutanlığına ait 1 uçak ve 3 gemi, 1 uçak, 1 helikopter, 1 korvet, 3 bot, acil durum gemisi Nene Hatu ve 3 Sahil Güvenlik Kurmay botu, 4 ROV bot ve 11 Deniz Polis Karargâhı- sonar botu, 27 İl Jandarma Komutanlığı botu, 2 drone, 2 K9 uçağı, 1 Sky Ranger, Bursa AFAD Müdürlüğü’ne 8 araç, 19 özel eğitimli birinci sınıf dalgıç. Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı, Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’na (SAS) bağlı 4 dalgıç ve Sahil Polisine bağlı 11 dalgıç ile çalışmalarına 8.660 kişiyle devam ediyor.

Denizin dibinde 3-4 gün kaldıktan sonra cesetlerin şişip yüzeye çıkıp kıyıya vurmaya başlayıp başlamadığını araştılıyor. Altıncı günde aramaya katılan 13 gırgırın yanı sıra, 7’nci günde 30 balıkçı teknesi de aramaya katıldı. Balıkçılar kıyıdan 8,5 mil açıktaki TCG AKIN’a ise 2 mil uzaklıktan 5,5 mil açıkta bakıyor. Jandarma ve arama kurtarma ekipleri, Bursa’nın Gemlik ilçesinden Balıkesir’in Bandırma ilçesine kadar yerde arama çalışmalarını sürdürüyor.

Şef Zeynep Kılınç’ın cansız bedeninin bulunduğu pilot evi, geminin kabin güvertesi ve mürettebat güvertesi göz ardı edilmedi. Emin olmak için 7’sinde çağrıldı. Geri kalanlardan iz yok Güvertede 4 mürettebatın, muhtemelen fırtına nedeniyle sürüklenen güverteyi kontrol etmeye çalıştığı tespit edildi.

Çalışmalar, Hüseyin Tutuk’un cansız bedeninin bulunduğu makine dairesinde yoğunlaştırıldı.Geminin eşyalarının kaybolması nedeniyle çalışmalar güçlükle sürüyor. Olası bir kaza ya da batma ihtimaline karşı emniyete alınmaması ve depremde olduğu gibi titreşim nedeniyle düşen dolapların alanı daraltması gibi. Dalgıçların, yer sıkıntısı nedeniyle karanlık ve görüş mesafesinin sıfır olduğu makine dairesinde işlerini elle yaptıkları ortaya çıktı. Çalışmaların bitiminden sonra yaşı ve maliyetinin yüksek olması nedeniyle battığı yerde bırakıldığı söylenen BATUHAN A gemisini arama çalışmalarının 8 tanesinde makine dairesine odaklanılarak devam ettiği anlaşıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.