THY’nin yeni uçuşunu engellemeye çalıştılar!

THY’nin yeni uçuşunu engellemeye çalıştılar!

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof.Dr. Ahmet Bolat ve beraberindeki heyet, Avustralya’nın Melbourne kentine yapılan ilk uçuşta önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
5 Mart 2024 07:20
THY’nin yeni uçuşunu engellemeye çalıştılar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Hava Yolları, Avustralya’nın Melbourne kentine ilk uçuşu gerçekleştirdi. Havalimanında, kentte yaşayan Türk vatandaşlar tarafından karşılama yapılan uçuş, en fazla izlenen uçak yolculuğu olarak da tarihe geçti.  İstanbul’dan Melbourne kentine yapılacak uçuşların haftada üç gün yapılması planlanıyor.
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof.Dr. Ahmet Bolat, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksel, aralarında Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli’nin de bulunduğu gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

BAYRAĞIMIZI GÖRMEK GURUR VERİCİ”

Bayrağımızın ve markamızın buralara gelmesi apayrı bir mutluluk sağladı. Bu sadece ulaşım kolaylığından ziyade, Türkiye bayrağımızı burada görmek gurur verici bir şey oldu bizler için. Biliyorsunuz ki rahmetli Turgut Özal’ın da hayaliydi. Bu hayal bizim dönemimize denk geldi, bunun için de ayrıca mutluyuz. Tabi bu uçuşlarda şöyle bir süreç var. İşte uçağımız var pilotumuz var atlayıp gidelim, böyle olmuyor tabi ki. İki ülkenin, Sivil Havacılıkları arasındaki bürokrasi ile oluyor. Bu konuda emeği geçen Devletimize, Sivil Havacılık yetkililerimize, Ulaştırma Bakanlığımıza ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.

ENGELLENMEYE ÇALIŞILDIK FAKAT BAŞARAMADILAR!”

THY’nin Melbourne kentine direkt uçuş yapma sürecini anlatan Bolat, çarpıcı ifadelerde bulundu:Bizim Melbourne’ye uçuşlarımız diğer havayolu şirketlerine göre daha uygun olacak. Çünkü direkt uçuş yapacağız. Bu yüzden önümüzü kesmeye çalıştılar, engel de olmaya çalıştılar ancak Devletimizin gücü sayesinde bu engellemeleri aştık.Ülkemizde binlerce yıllık yerleşim yerleri var, Karahantepe ve Göbeklitepe gibi. Diğer ülkelerin havayolu şirketleri ülkelerinin tanıtımlarını yaparken deniz, kum, güneş gibi görüntüler izlettiriyor. Bizimde böyle değerlerimizi sahip olduğumuz tarihi yapılarımızı tanıtmamız gerekiyor. Miras listemizi THY olarak dünyaya tanıtacağız.En son hazırladığımız reklam filmimiz dünya genelinde 2,5 milyar izlenme aldı. THY’nin networkü sayesinde Atlanta’daki yolcuyu Phuket’e götüreceğiz. Ama bu yolcuya İstanbul’u gör İstanbul’da da kal demek için daha fazla reklam yapacağız. Amacımız ülkemize turist ve döviz girişini arttırmak olacak.Ayrıca yeni aldığımız karar ile çok kısa süre içerisinde tüm THY yolcularına ücretsiz Wİ-Fİ internet hizmeti sağlayacağız.HEDEFİMİZ 144 MİLYAR DOLARTHY’nin gelecekteki hedeflerini anlatan Bolat şunları ifade etti:2023 yılında THY’nin ülkemize katkısı 53 milyar dolardı. İnşallah 2033 yılında 144 milyar dolar katkıyı hedefliyoruz. 2023 yılında 17 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Türkiye’nin en büyük ihracatçısı THY oldu. Savunma Sanayi alanında yapılan ihracattan 3 kat daha fazla ihracat gerçekleştirmiş olduk. Ama Savunma Sanayi alanı çok hızlı gelişiyor ve tahmin ediyorum kısa zaman içerisinde bizi geçecekler, geçmelerini de çok istiyoruz. THY nasıl bir marka olduysa Türk Savunma Sanayi ürünleri de bir marka olacak inşallah.

İSTANBUL HAVALİMANI AÇILMASAYDI BU KADAR BÜYÜYEMEZDİK”

Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli’nin, İstanbul Havalimanı’nın THY’ye nasıl bir etkisi oldu? Sorusuna cevap veren THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof.Dr. Ahmet Bolat şu ifadelerde bulundu:Atatürk Havalimanına indikten sonra, uçağımız yaklaşık 45 dakika taksi yapıyordu. Maksimum saatlik operasyon 70 uçak oluyordu. Ama İstanbul Havalimanında saatlik 115 uçak sayısını bulduk. Şu anda mevcut pistlerle bu sayıyı nasıl 130’a çıkarırız bunun üstünde çalışıyoruz. THY olarak 452 tane uçağımız var.Eğer Atatürk Havalimanında kalsaydık 300 uçağın üzerine çıkamazdık. Bizim gelişmemizde yeni havalimanımızın etkisi çok fazla oldu. İstanbul Havalimanının neredeyse yüzde 80’ini THY olarak biz kullanıyoruz.

KOLTUK TESTLERİMİZİ ODTÜ YAPACAK”

THY olarak yeni koltuklara geçiyoruz. Yeni koltuklara geçiş yaparken bunun bir test aşaması oluyor. Bu test merkezleri de genelde yurtdışında oluyor. Buralardan sıra almak test aşamasına gitmek zaman kaybı oluyor. Şimdi üzerinde çalışıyoruz ve ODTÜ ile birlikte test merkezi kuruyoruz. Daha hızlı bir şekilde testlerimizi ülkemizde gerçekleştireceğiz.
GELİŞEN TÜRKİYE’DE EN BÜYÜK PAY SAHİBİ THY”

THY’nin ilk Melbourne uçuşuna katılan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Enver İskurt heyecanlı ve gururlu olduğunu belirterek şöyle konuştu:Ülkemiz için çok uzak bir mesafeye uçuşlarımız başladı. Türk Hava Yolları bu anlamda bizim bayrak taşıyan markamız. Ülkemiz hızla gelişen bir ülke ve bu gelişimde de en büyük pay sahibi Türk Hava Yolları’dır. Tabi bunlar başlangıç.Akşamki görüntüleri görünce çok duygulandım. Avustralya’da yaşayan Türk vatandaşlarımız bizleri Havalimanında karşıladı. Bizler için gurur verici anlardı.

“DOĞRU ZAMANDA DOĞRU HAMLELER YAPILDI”

Tarihi uçuşa katılan isimler arasında yer alan Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksel’de duygularını şöyle ifade etti:Doğru zamanda doğru hamleleri bütünleşik yapmak çok önemli, hem Sivil Havacılık hem Türk Hava Yolları, hem Bakanlığımız, hem de diğer paydaşlarımız burada doğru zamanda doğru hamleleri peş peşe yaparak bu başarıyı sağladılar. Türk markamızın bu başarısında emeği geçen başta THY personelleri olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

İLK UÇUŞ MELBOURNE DOĞUMLU PİLOTLARDAN”

Türk Hava Yolları’nın 6’ncı kıtadaki ilk uçuş noktası olan Avustralya Melbourne seferini Türk pilotlardan Sidney doğumlu pilot Hakan Turgut ve Melbourne doğumlu Aytuğ Coşkun tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.