Biden, İsrail’e Ramazan Ayı Boyunca Gazze’deki Faaliyetlerine Aradan Çekilme Çağrısında Bulundu
  • kamusondakika.com
  • Gündem
  • Biden, İsrail’e Ramazan Ayı Boyunca Gazze’deki Faaliyetlerine Aradan Çekilme Çağrısında Bulundu

Biden, İsrail’e Ramazan Ayı Boyunca Gazze’deki Faaliyetlerine Aradan Çekilme Çağrısında Bulundu

NBC'deki röportajında ABD Başkanı Biden, İsrail'in Ramazan ayında Gazze'ye saldırılarını durdurma taahhüdünde bulundu. Biden, bu adımın rehinelerin serbest bırakılmasına bağlı olduğunu belirtti. Bu gelişme, bölgedeki tansiyonun düşürülmesine yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. İsrail'in, Biden'in çağrısına nasıl yanıt vereceği merak konusu.

ABONE OL
27 Şubat 2024 19:21
Biden, İsrail’e Ramazan Ayı Boyunca Gazze’deki Faaliyetlerine Aradan Çekilme Çağrısında Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, NBC’ye verdiği röportajda İsrail’in Gazze’ye saldırıları hakkında konuştu. Ateşkes konusunda sunucu Seth Meyers’in sorularını yanıtlayan Biden, ateşkesin zorluklarla ilerlediğini ve rehinelerin serbest bırakılması çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Biden, rehinelerin serbest bırakılması koşuluyla İsrail’in Ramazan ayı boyunca Gazze’ye saldırılarını durdurmayı kabul ettiğini açıkladı. ABD Başkanı, geçici ateşkesin sağlanmasıyla, iki devletli çözüm için daha iyi bir dinamiğe sahip olunacağını dile getirdi.

Gazze’de ateşkesin yakın olduğunu ancak henüz sonuca varılmadığını belirten Biden, gazetecilere yaptığı açıklamada, ulusal güvenlik danışmanının yakın olduğunu ancak henüz tamamlanmadığını ifade etti. Biden, umudunu gelecek pazartesiye kadar Gazze’de ateşkes sağlanacağına bağladı.

Olası ateşkes anlaşmasında nelerin yer alacağı da belirleniyor. Paris’teki görüşmelerde hazırlanan taslak teklife göre, tüm askeri hareketlilik Ramazan ayı boyunca 40 gün duracak ve Filistinli mahkumlara karşılık İsrailli rehineler takas edilecek.

Ayrıca, her bir İsrailli rehineye karşılık 10 Filistinli mahkum takası yapılacak. Gazze’de yerinden edilmiş sivillerin kuzeye dönüşüne izin verilecek, ancak askerlik yaşındaki erkekler hariç tutulacak.

İsrailli tüm rehine kadınlar, 19 yaş altındaki çocuklar, yaşlılar ve hastalar, Filistinli mahkumlarla yapılacak takasla serbest bırakılacak. Ayrıca, her gün 500 yardım kamyonunun girişine izin verilecek ve binlerce çadır ile karavan temin edilecek.

Taslak ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki fırınların ve hastanelerin onarımını da içeriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP