Asgari ücret için yeni kanun teklifi: 4 ayda 1 zam !

Asgari ücret için yeni kanun teklifi: 4 ayda 1 zam !

CHP'li Ömer Fethi Gürer, satın alma gücünün düşmesi nedeniyle asgari ücretin dört ayda bir belirlenmesi gerektiğini belirterek, konuyla ilgili kanun teklifi verdiğini duyurdu.

ABONE OL
13 Temmuz 2023 00:05
Asgari ücret için yeni kanun teklifi: 4 ayda 1 zam !
1

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Ömer Fethi Gürer, satın alma gücünün düşmesi nedeniyle asgari ücretin dört ayda bir belirlenmesi gerektiğini belirterek, konuyla ilgili kanun teklifi verdiğini duyurdu.CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücretin dört ayda bir belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin etkilerinin her geçen gün artarak devam ettiğini, uzun süredir ekonomik anlamda yaşanan buhranın sosyal ve ekonomik dengeler üzerinde birçok olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Ekonomik krizin özellikle dar gelirlilerin yaşamının daralmasına, yoksulluğun da giderek artmasına neden olduğunu ifade eden Gürer, bundan en çok etkilenen kesiminin asgari ücretle çalışanlar olduğunun altını çizdi.Yapılan düzenlemelere rağmen asgari ücretin “cebe girmeden eridiğini” söyleyen Gürer, “Ekonomik kriz nedeniyle enflasyonun yükselmesi, temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarını artırırken satın alma gücünün azalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle asgari ücretin enflasyon karşısında korunması gerekir. Bunun için de asgari ücretin dört ayda bir belirlenmesi ve enflasyona karşı asgari ücret alanların korunmasını talep ediyoruz. Konuyla ilgili bir kanun teklifi verdim.” diye konuştu.

Gürer ayrıca binlerce kişinin lise ve üniversite öğrenciliği dönemlerinde yaptıkları stajları boyunca yatırılan sigorta primlerinin emeklilikte dikkate alınmadığı için mağduriyet yaşandığına dikkati çekerek, 18 yaşından önce staj yapan ya da çırak olarak işe başlayanların, işe başladıkları günün emeklilikte esas alınması için kanun teklifi verdiğini de kaydetti.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.