KDV kararı sonra taleplerde büyük artış ! %20 arttı

KDV kararı sonra taleplerde büyük artış ! %20 arttı

Geçtiğimiz cuma günü Resmi Gazete'de yayımlanan vergi artışlarının ardından hafta sonu talebin yüzde 20 oranında arttığını söyledi.

ABONE OL
12 Temmuz 2023 23:48
KDV kararı sonra taleplerde büyük artış ! %20 arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan vergi artışlarının ardından hafta sonu talebin yüzde 20 oranında arttığını söylendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında daha önce yüzde 8’lik KDV uygulanan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetenin vergi oranı yüzde 20’lik dilime dahil edilmişti. Kararlar, pazartesi yürürlüğe girmişti.

Konuyu Ekonomim gazetesinden Yener Karadeniz’e değerlendiren Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Alp Önder Özpamukçu, etiket basımı için ayrılan 3 günlük sürenin sektörde zorluk yarattığını dile getirdi. Özpamukçu, “Bu süre biraz daha uzun olsa daha sağlıklı olurdu. Zorlu bir süreç olmasına rağmen marketler bir şekilde kendilerini ayarladı fazla mesai ile. Süreci zorlaştıran konular bunlar. Tüketime yansıması noktasında bir miktar baskı yaratması muhtemel. Yaşayarak göreceğiz” diye konuştu.

“Enflasyonda artışa neden olacak”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün ise etiketlerin yetişmesi konusunda sıkıntı yaşanmadığını ancak söz konusu uygulamanın fiyatlarda baskı yaratması konusunda endişelerini dile getirdi. Düzgün, “Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Fiyatlardan enflasyondan bahsediyoruz ama bir de böyle uygulamalar var. Söz konusu ürünler zaruri ihtiyaç. Artan KDV oranında fiyatları artıracağız başka bir izahatı yok. Müşterinin tepkisini göreceğiz ama onun da bizim de yapacağımız bir şey yok. Ben yüzde 8 ile ürün aldım. O aldığım ürünü yüzde 20 KDV ile satacağım. Arada yüzde 12 fark var. Bu durum enflasyonda da önemli artışa yol açacak” dedi.

“Talep yüzde 20 arttı”

Onur Market Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen de söz konusu kararın hem tüketici hem de iş yerleri nezdinde sıkıntı yarattığını belirterek, “Bu tarz kararları çok olumlu karşılamıyoruz. Zaruri ihtiyaçlarda bu tarz kararlar en çok tüketiciye zarar veriyor. Biz KDV’den fedakarlık yaparak bu artışı kimi üründe bir anda yansıtmadık. Birçok üründe aktivitedeki fiyatlar ile devam edeceğiz. Diğer ürünlerde fiyat artışlarını yansıttık” diye konuştu.Özen, KDV oranlarının fiyatlara yansıtılmadan önceki hafta sonunda talebin yüzde 20 oranında arttığı bilgisini verdi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.