İnfaz ve Koruma Memuru: Nasıl olunur? Görevleri, Maaşları Tüm Detaylar…

İnfaz ve Koruma Memuru: Nasıl olunur? Görevleri, Maaşları Tüm Detaylar…

İnfaz ve Koruma Memuru, nasıl olunur? Cezaevlerinde görev yaparak mahkumların güvenliğini sağlayan, disiplinlerini koruyan ve rehabilitasyon süreçlerine destek olan kamu görevlisidir. Bu kişiler, cezaevlerinde genel güvenliği sağlamak, mahkumların aktivitelerini yönetmek ve günlük raporlamaları yapmak gibi bir dizi sorumluluğa sahiptir. 2024 maaş zammı ile birlikte, infaz ve koruma memuru maaşları da güncellenmiştir. Detaylar haberimizde!

ABONE OL
25 Şubat 2024 14:17
İnfaz ve Koruma Memuru: Nasıl olunur? Görevleri, Maaşları Tüm Detaylar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir / Ne İş Yapar?

İnfaz ve Koruma Memuru, cezaevlerinde mahkumların tutulmasını sağlayan, güvenliklerini sağlayan ve rehabilitasyonlarına destek olan devlet memurlarıdır. Görevleri arasında hapishane koşullarının düzenlenmesi, mahkumların günlük ihtiyaçlarının karşılanması, güvenlik kontrollerinin yapılması ve rehabilitasyon programlarının uygulanması bulunmaktadır. Bu memurlar, mahkumların davranışlarını gözlemleyerek rehabilitasyon süreçlerini yönlendirirler ve mahkumların topluma kazandırılmasına yardımcı olurlar. İnfaz ve Koruma Memurları, sık sık mahkumlarla etkileşim halindedirler ve bu nedenle fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmaları önemlidir.

Nasıl Olunur?

Türkiye’de infaz ve koruma memuru olabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında özel bir üniversite diploması gerekmese de, lise veya dengi okul mezunu olmak yeterlidir. Ayrıca, adayların KPSS’den en az 70 puan almış olmaları ve kurumlar arası geçiş yoluyla da bu pozisyona atanabilmeleri mümkündür.

Diğer şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak ve kadınlar için minimum 160 cm, erkekler için ise 170 cm boyundan kısa olmamak gerekmektedir. Adaylar ayrıca bir sözlü sınavı geçmeli ve Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezi’nde mesleki eğitim almalıdır.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları Nedir:

En düşük ve en yüksek İnfaz ve Koruma Memuru maaşları 2024 yılı için şu şekilde oluşmaktadır.

En DüşükEn Yüksek
Lise MezunuLisans Mezunu
1 yıl görev süreli30 yıl görev süreli
13/3 dereceli1/4 dereceli
BekarEvli
Çocuksuz3 Çocuklu
Büyükşehir dışında ikamet edenİstanbul / İzmir /Ankara’da oturan
Maaş : 33554.84 ₺Maaş : 45899.56 ₺

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.