Kamu İşçilerine Ek Zam Açıklaması: TES-İŞ’ten Son Dakika Haberi

Kamu İşçilerine Ek Zam Açıklaması: TES-İŞ’ten Son Dakika Haberi

TES-İŞ Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, kamu işçilerinin refah payı talebini yineledi. Tüm kamu işçilerine adaletli ücretler ve vergi politikası çağrısında bulundu, yüksek enflasyonun etkilerine dikkat çekti. Ayrıca, taşeron şirketlerde çalışanların kadroya alınmasını talep etti.

ABONE OL
27 Şubat 2024 12:45
Kamu İşçilerine Ek Zam Açıklaması: TES-İŞ’ten Son Dakika Haberi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası Başkanı İrfan Kabaloğlu, kamu çalışanlarının refah payı isteğini bir kez daha dile getirdi. Kabaloğlu, yüksek gelirlilerden daha fazla vergi alınması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, kamu işçilerine refah payı talebini bir kez daha dile getirdi. Kabaloğlu’nun yazılı açıklamasına göre, 29 Ocak’ta imzalanan ek protokolle, sözleşme yürürlük tarihi farklı olan kamu işçilerinin de ocak ayındaki %32,57’lik ücret artışından yararlandığını hatırlattı.

Kabaloğlu, bu ek protokolün, 1 Mart’ta yürürlüğe giren sözleşmeler için yüksek oranlarda zam sağladığını belirtti. Ancak, tüm kamu işçilerine refah payı verilmesi taleplerinin karşılanmadığını vurguladı. Kabaloğlu, “TES-İŞ olarak önümüzdeki toplu iş sözleşmelerinde daha iyi ücretler için çalışmalarımız elbette devam edecek, ancak kesimler arasındaki dengenin, çalışma hayatında barış ve huzurun yeniden sağlanması için tüm kamu işçilerine refah payı talebimizi yineliyoruz.” dedi.

“Yüksek Gelir Gruplarından Daha Fazla Vergi Alınmalı”

TES-İŞ Başkanı, sendika üyelerinin zorlu ve tehlikeli koşullarda çalıştığını ve buna karşılık hak ettikleri ücreti alması gerektiğini savundu. Hükümet ve Yüksek Hakem Kurulu’na bu durumu detaylı bir şekilde anlattıklarını belirtti. Ayrıca, yüksek enflasyonun, kamu işçilerinin yanı sıra belediye ve özel sektör çalışanlarını da olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Kabaloğlu’nun açıklamasında, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSPER ve İSFALT’ta imzalanan toplu iş sözleşmelerine de atıfta bulunuldu. Bu sözleşmelerde, iyileştirmelerin ve ikramiyelerin eşitlenmesi talep ediliyor.

Kabaloğlu, İSKİ, İGDAŞ ve UGETAM’daki toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin üyelerinin ekonomik koşulları dikkate alarak devam ettiğini vurgulayarak, “Beklentilerimizin hızla karşılanmasını bekliyoruz. Özel sektörde elektrik dağıtımı ve üretiminde de sözleşmelerimizi sürdürüyoruz ve oldukça iyi sonuçlar aldık. Ancak, yüksek enflasyon nedeniyle ücret artışlarının etkisinin azalması durumunda iyileştirme taleplerimiz olacak.” dedi.

Ayrıca, taşeron şirketlerde ve sulama birliklerinde çalışan üyelerin derhal kadroya alınmasını istedi ve gelir vergisi konusunda şu görüşleri paylaştı: “Vergide adalet talebimizi her platformda dile getiriyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan ise daha fazla vergi alınmasını istiyoruz. Üyelerimizin aldığı maaşın yıl sonunda aynı kalması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve adaletin sağlanmasını bekliyoruz. Bu taleplerimiz karşılanana kadar TÜRK-İŞ ile müzakere ve mücadelemizi sürdüreceğiz.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.